Yağ Enjeksiyonu

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

Yağ enjeksiyonu nasıl yapılır?

Bölgesel yağları çekici hale getirmenin etkin yollarından biri olan yağ enjeksiyonu işlemi, vücuttan liposuction yöntemi ile alınan yağların özel bir işlemden geçirilerek yeniden vücuda enjekte edilmesi ve yağların aracılığıyla vücutta istenen bölgelerde hacim artışı sağlanmasıdır.

Bir vücut şekillendirme işlemi olan yağ enjeksiyonu işleminde vücudun karın, basen, uyluk, diz içi kalça gibi yerlerden vücut yapısı müsade ettiği sürece yağ alımı yapılır. Alınan yağlar brezilya poposu dediğimiz BBL işlemi başta olmak üzere göğüs bölgesine, yanaklara, dudaklara enjekte edilebilmektedir.


Ameliyat sonrası

Yağ enjeksiyonu işlemi lokal veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Kullanılacak anestezi yöntemine yapılacak işlemin kapsamına göre karar verilmektedir.

Yağ enjeksiyonu işlemi yaklaşık olarak 25 ila 30 dakikalık bir uygulamadır. Ancak yağların alımı ve hazırlanmasını da hesaba katarsak bu süre 45 dakika ile 1 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Yağ enjeksiyonu uygulaması hastanede kalmayı gerektirmez. Uygulamadan sonra hastalar hemen taburcu olabilmekle birlikte ortalama 3 ila 5 gün içerisinde kendilerini fazla zorlamamak kaydıyla sosyal hayata dönebilir, rutinlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

Yağ enjeksiyonu işlemi hastalar için hem avantajlı he de dezavantajlı bir uygulamadır. Avantajı, yağ enjeksiyonu ile elde edilen hacim hyaluronik asit bazlı dermal dolgulara göre çok daha kalıcıdır. Dezavantajı ise bu işlemin bir operasyon olması ve klinik ortamda yapılamamasıdır. Hyaluronik asir bazlı dolgular ise klinik ortamda yapılabilmekte işlemden hemen sonra hasta sosyal hayatına dönebilmektedir. Bununla birlikte yağ enjeksiyonu uygulamasında hastanın kendi vücudundan alınan yağlar kullanıldığı için bu işlem için hastanın vücut yapısının yağ alımına uygun olması gerekmektedir.

Kullanılacak anestezi yöntemi, yağların alınacağı yerler, alınacak yağ miktarı ve enjeksiyonun yapılacağı yerler tamamen konsültasyon muayenesi esnasında belirlenir ve bu doğrultuda ameliyat planlaması yapılır.