Kepçe Kulak Estetiği

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

Kepçe kulak nedir? Kepçe kulak ameliyatı

18 yaşının doldurulmasının beklenmeden yapılan nadir estetik operasyonlardan biri olan kepçe kulak ameliyatı, genetik faktörlerden kaynaklanan bir deformasyondur ve 5 yaşından itibaren düzeltilebiilmektedir. Bu yaşın beklenme nedeni ise kulaktaki kıkırdak yapının gelişiminin bu yaş aralığında tamamlanmasıdır. Kepçe kulak probleminde "kepçe" olarak tanımlandığımız kısım aslında kulağın kıkırdak yapısıdır. Kıkırdak dokunun doğru şekilde gelişmemesinden kaynaklanır ve yaş ilerledikçe bu deformasyon kendini iyice belli eder ve estetik sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Kepçe kulak ameliyatı temelde fiziki bir sağlık sorunu değil estetik sorunudur. Ancak kişinin kendini farklı görünüşü nedeniyle dışlanmış hissetmesi ve sosyal hayattan soyutlanması nedeniyle psikolojik etkileri olan bir problemdir.


1 saatte işlem tamamlanır

Kepçe kulak estetiği genel veya lokal anestezi ile yapılabilen bir işlemdir. Ameliyat ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında tamamlanır. Ameliyatta hastaya anestezi verilmesinin akabinde kulağın arka kısmında kesi açılır ve kıkırdak doku yeniden şekillendirilerek geniş açılı doku başa yaklaştırılır. Yeniden biçimlendirme işlemi sonrasında dikiş dediğimiz yöntemle açılan kesi dikilir. Bu dikişte kullanılan materyal zamanla kendiliğinden eridiği için operasyon sonrasındaki kontrollerde herhangi bir dikiş alımı olmaz.


3-5 gün sonra sosyal hayata dönülebilir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrasında kulağın yeni şeklinin oturması için tenisçi bandına benzer özel bir bandaj kullanılır. Bu bandaj ortalama 7 ila 10 gün kullanılır. Bu dönemde kadınlar genelde saç bantlarıyla bandajı kapatabilirler. Erkekler ise bandana kullanarak bandajı kapatma yoluna gidebilirler.

Kepçe kulak estetik ameliyatı, çok büyük oranda kalıcı sonuç sağlar. Ancak uzun yıllar sonrası birkaç milimlik açılma olabilir fakat bu şikayet ameliyat olan hastaların küçük bir kesiminde görülmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı hastanede kalmayı gerektirmeyen kısa sürede tamamlanan güvenli ve konforlu bir estetik ameliyattır. İşlemin hemen akabinde 3-5 gün sonra rahatlıkla sosyal hayata dönülebilir.