mini karin germe

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

mini karin germe nasıl yapılır?

Karın germe operasyonları mini ve tam olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Tam karın germe ameliyatında karın bölgesinin tamamına müdahalede bulunup alınan fazla deri sonrası göbek deliğinin yerinin değiştirilmesine dahi ihtiyaç duyulurken mini karın germe ameliyatında göbek deliğinin yeri değişmez ve sadece alt karna müdahale edilir. Buruşmuş bir kumaşı gerer gibi alt karın derisi aşağı çekilerek karın gerilir. Alt karındaki gevşeyip sarkan fazla deri alınır ve buradaki kas grubu onarılır. Mini karın germe operasyonu, bikini hattı boyunca 15-20 cm küçük bir kesiden yapılır.


İşinin ehli, tecrübeli, anatomiye hakim bir hekim tercihi çok önemlidir

Mini karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılmakla birlikte tam karın germe operasyonuna göre daha dar kapsamlı bir işlemdir. Bu durumun avantajları olmakla birlikte dezavantajları da mevcuttur. Avantajlarından biri kişilerin iyileşme sürecinin daha ahızlı olması ve tam karın germe ameliyatına göre çok daha kısa sürede sosyal hayata dönmeleridir. Bunun yanı sıra mini karın germe ameliyatında ameliyat izi tam karın germeye göre çok daha kısadır. Dezavantajlarına gelecek olursak; karın germe ameliyatları çoğunlukla hamilelik sonrası tercih edilen operasyonlar arasındadır ve maalesef doğum deformasyonlarına maruz kalan kadınların çok küçük bir kısmı mini karın germe için uygundur. Birçoğu için tam karın germe çoğu zaman daha doğru bir seçenektir. Mini karın germe ameliyatı sadece alt karın bölgesinde fazla deriye müdahale edildiği ve göbek altındaki gevşek kasları onardığı için üst karın bölgesindeki sorunları gidermez.

Mini karın germe ameliyatı ortalama 1,5 saat sürmekle birlikte operasyon sonrası çoğu zaman hastaların hastanede kalmasına gerek yoktur. Mini karın germe (Mini Abdominoplasti) daha kısa süren, daha az kesi ve daha az iz ile sonuçlanan bir estetik ameliyattır. Mini karın germe ameliyatında iz mayo çizgisinin altında, sezaryen kesisinin devamı gibi düşünülebilir.