Burun Estetiği

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

Burun estetiği (rhinoplasty) nedir? Kimlere yapılabilir?

Kişinin ifadesini ve duruşunu büyük oranda etkileyen burun, yüzümüzün tam ortasında olması nedeniyle hata kaldırmayan dolayısıyla alanında yetkin bu alanda tecrübeli uzman bir hekim tarafından müdahalede bulunulması gereken bir organdır.

Burnunuz yüzünüze oranla çok daha büyük veya küçük olabilir, burun kanatlarınızı fazla geniş olabilir, burnunuzda kemerli bir görünüm olabilir, burun ucunuzda düşüklük veya burnunuzda eğrilik olabilir, dahası yaşanılan bir kaza nedeniyle burnunuzda deformasyonlar meydana gelmiş olabilir.


18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir

Yukarıda saydığım durumlardan bir veya birden fazlası ile mücadele ediyorsanız burun estetiği ameliyatı için uygun bir adaysınız demektir. Travmalar dışındaki müdahaleler için burun estetiği operasyonu için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bunun nedeni, bu yaşa kadar kemik ve kıkırdak dokunun yapısal olarak gelişmeye devam etmesidir.

Burun estetiği ameliyatı, rinoplasti, genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Genellikle aynı gün hastaneden taburcu olunabilen burun estetiği ameliyatlarında eğer burna kapsamlı bir müdahale yapıldıysa hastanın bir gün hastanede kalması gerekebilmektedir.

Genel anestezi altında yapılan burun estetiği ameliyatları açık veya kapalı olmak üzere iki farklı yöntemle yapılır. özellikle sosyal medyada sıklıkla karşılaşılan piezzo cerrahisi, let down rinoplasti vb. gibi teknikler açık ve kapalı yöntemlerde kullanılan farklı tekniklerdir.


1 yıla kadar değişiklik gösterebilir

Tam teşekküllü bir hastanede yapılması gereken burun estetiği operasyonunda eğer konsültasyon muayenesi sonrası kapalı teknik seçildiyse işlem burun deliklerinden girilerek yapılır. Dışarıdan görünür biz iz kalmaması nedeniyle tercih edilebilir olsa da bu yöntemde cerrahın görüş açısının kısıtlı olduğu bilinmelidir. Eğer muayene sonrası açık yöntem tercih edildiyse o zaman burun kanatlarının ve deliklerinin ortasındaki kısımdan yüz ile birleştiği yerden kesi yapılır ve burun cildi bir örtü gibi kaldırılır. Kişinin ihtiyaç duyduğu şekilde burnun iç yapıları yeniden şekillendirilir ardında burun derisi bir örtü gibi yeniden burnun üzerine örtülür ve dikiş atılır. Dikişler burnun tam yüz cildiyle birleştiği yerde yapıldığı için izler neredeyse görünmez. Açık yöntemle yapılan işlemlerde cerrahın görüş alanı çok daha fazladır.

Operasyondan sonra hastaya ortalama 5 ila 7 gün sonra çıkartılacak özel bir atel takılır. Burun estetiği ameliyatlarında burnun son halini alması, 6 ay ila 1 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir.