Burun Dolgusu

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

Burun Dolgusu nasıl yapılır?

Güvenilir ve konforlu bir uygulama olan burun dolgusu işlemi veya yaygın olarak bilinen adıyla ameliyatsız burun estetiği uygulaması ortalama 15 dakikalık pratik bir işlemdir. Kanıtlanmış, bilinen bir yan etkisi olmayan burun dolgusu uygulamasında hastanın konforu için anestetik kremlerden destek alınır. İşlem her ne kadar 15 dakikalık bir uygulama olsa da anestetik kremin etki etmesinin beklendiği vakalarda ortalama 20-25 dakikaya çıkabilmektedir.


mutlaka işinin ehli, tecrübeli, anatomiye hakim bir hekim tercihi çok önemlidir

Bir öğle arası zamanda rahatlıkla yaptırabileceğiniz burun dolgusu uygulamasında iyileşme süresi yoktur dolayısıyla işlemden sonra rahatlıkla sosyal hayatınıza dönebilir, günlük rutinlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Burun dolgusu uygulaması, tıpkı diğer dolgu uygulamalarında olduğu gibi hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan bir işlemdir. Hyaluronik asit halihazırda cildimizde bulunan bir madde olduğu için bu dolgular güvenilirdir.

Burun dolgusu uygulaması her ne kadar pratik ve konforlu olsa da maalesef burundaki her deformasyon için yapılabilir bir uygulama değildir. Dolgu uygulaması bir hacim verme işlemi olduğu için burun dolgusu ile geniş burun kanatları küçültülemez veya burun yüze oranla daha büyükse müdahale edilemez. Burun dolgusu, kemerli burun görünümünü ortadan kaldırmak veya burun yüze oranla fazla küçükse burna hacim vermek ya da düşük burun ucuna müdahalede bulunmak için ideal bir işlemdir. Kalıcılığı ortalama 1 ila 1,5 yıl arasındadır. Etkisinin devam etmesi isteniyorsa bu süre sonrasında dolgu işlemi mutlaka yenilenmelidir. Düzenli yaptırılan dolgu uygulamalarında kalıcılık süresinin bir miktar daha arttığı bilinmektedir.

Burun dolgusu işlemi konforlu ve güvenilir bir uygulama olmakla birlikte mutlaka işinin ehli, bu alanda tecrübeli, anatomiye hakim biri tarafından yani bir hekim tarafından yapılmalıdır. Aksi halde bu küçük ve basit gibi görünen uygulamada dahi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.