Meme Büyütme

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Vücut hatlarıyla uyumlu ve dolgun bir meme formu günümüzde pek çok kadının hayalini süslendiği aşikardır.

Meme dokusu; genetik faktörler, ergenlik döneminde yeterli gelişim gösterememe ve hormonal nedenlere bağlı olarak bazı durumlarda vücuda göre küçük kalmış, gelişmemiş olabilmektedir. Bu durumda kadınların sıklıkla başvurduğu, dünya genelinde de burun estetiği ameliyatı ile birlikte en çok yapılan estetik operasyonlarda başı çeken meme büyütme ameliyatı, küçük meme dokusundan şikayet edenler için etkin bir çözümdür.

Meme büyütme ameliyatı, tam teşekküllü bir hastanede alanında yetkin bir plastik cerrah tarafından yapılması gereken bir operasyondur.


Genel anestezi altında yapılan ortalama 1,5-2 saat süren meme büyütme ameliyatında amaç; meme dokusunu protez veya yağ enjeksiyonu ile destekleyerek vücut hatlarıyla orantılı bir meme formu elde etmektir.

Meme büyütme ameliyatı 3 farklı şekilde yapılmaktadır.

Protez ile meme büyütme ameliyatı

Hasta eğer birkaç beden büyüme istiyor ve tekrar tekrar ameliyat olmak istemiyorsa meme protezi ile meme büyütme ameliyatı ideal seçenektir. Bu operasyonda kullanılan implantlar, üretici firma tarafından ömür boyu garanti verilen konforlu, güvenilir ve ileride anne olunduğunda emzirme konusunda hastanın herhangi bir sıkıntı yaşamasına sebebiyet vermeyen güvenli seçeneklerdir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatı

Bu yöntemde hastanın vücudunun çeşitli yerlerinden liposuction yönetimi ile alınan yağlar yeni bir meme formu oluşturmak için kullanılır. Bu operasyonda hastanın yağları kullanıldığı için yarım veya bir bedenlik bir büyüme sağlanabilmektedir. Bununla birlikte kalıcılığı protez operasyonlarında olduğu gibi ömürlük değildir. Bir müddet sonra (ortalama 2 yıl) enjeksiyonda kullanılan yağlar hacimsel olarak küçüleceği için kişinin dolgun bir meme formu için yeniden ameliyat olması gerekmektedir.

Kompozit yöntem ile meme büyütme ameliyatı

Kompozit yöntem, yağ enjeksiyonu ve meme implantlarının bir arada kullanıldığı yöntemdir. Bu yöntemde meme büyütme implantlarla sağlanırken eğer hastanın memesinde bir asitmetri varsa veya cilt yapısı implantı keskin şekilde belli ediyorsa asimetriyi gidermek ve implantın vücut ile daha uyumlu bir görünüm sağlamasına yardımcı olmak için yağ enjeksiyonu da kullanılmaktadır.

Her 3 yöntem de güvenilir ve konforlu yöntemler olmakla birlikte genel anestezi altında yapılan 1 gün hastanede kalmayı gerektiren ve operasyon sonrası ilk hafta özel bir sütyen giyilmesi gereken operasyonlardır.

Meme büyütme ameliyatlarında operasyondan sonraki ilk hafta ödem görülmesi ve dolayısıyla meme formunuzun kararlaştırılandan daha büyük durması normaldir. 1 haftanın sonunda vücudunuzdan ödemler atılmaya başlayınca yeni meme formunuz şeklini almaya başlayacaktır.

Operasyondan 3-4 gün sonra sosyal hayata dönülebilmekle birlikte göğüs bölgenizi darbelerden korumanız önemlidir.