Göz Kapağı Estetiği

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

Gözkapağı estetiği Blefaroplasti nedir?

Yüz bölgesi yukarıdan aşağıya doğru yaşlandığı için yaş almaya bağlı olarak en çok etkilenen ve deformasyona uğrayan bölgelerin başında göz çevresi gelir. Yaş aldıkça bu bölgedeki cilt altı dokularda fıtıklaşmalar olur ve alt ile üst göz kapaklarında deformiteler meydana gelir. İlk adım deformasyonlar dolgu uygulamaları ve ameliyatsız lazer tedavileri ile giderilebilmekle birlikte deformasyonlar ileri düzeyde olduğunda göz kapağı estetik ameliyatları kaçınılmaz hale gelir.


Üst göz kapağı estetik ameliyatı

Üst göz kapağı estetik ameliyatı genel anestezi veya sedasyon ile yapılmakla birlikte ortalama 45 dakika süren oldukça güvenilir ve konforlu bir operasyondur. Üst göz kapağı estetik ameliyatında amaç; yaş almaya bağlı olarak gevşeyip sarkmaya meyilli hale gelen ve gözün üstünde birikerek kişinin görüş açısını engelleyen fazla deriyi alıp gergin ve daha genç görünümde bir göz kapağı görünümü elde etmektir.

Üst göz kapağı estetik ameliyatı doğru şekilde planlandığında neredeyse izsiz diyebileceğimiz bir operasyondur. Bu ameliyatta üst göz kapağındaki fazla deri kesilerek çıkarıldıktan sonra dikişlerin göz kapağının kıvrım çizgisine gelmesine özen gösterilir. Operasyondan sonra ilk 24 saat kompres uygulanması hem hastayı rahatlatmak hme de olası şişlikleri minimalize etmektedir. Güvenilir bir uygulama olan üst göz kapağı operasyonu sonrası kişi ortalama 5 gün içerisinde sosyal hayata dönebilmektedir.

Alt göz kapağı estetik ameliyatı

Alt göz kapağı da tıpkı üst göz kapağında olduğu gibi yaş almaya bağlı olarak deformasyonlara uğrar. Alt göz kapağını oluşturan deri zamanla gevşeyip bu bölgede göz altı torbaları dediğimiz deformasyonları oluşturur. Göz altı torbalanmalarına ek olarak zamanla bu bölgede göz altı morlukları da meydana gelebilmektedir. Genel anestezi altında veya sedasyonla yapılan alt göz kapağı estetik operasyonu ortalama 1 saat sürer. Tıpkı üst göz kapağında olduğu gibi gevşeyip sarkmaya meyilli hale gelen fazla deri kesilerek çıkarılır. Bu operasyonda dikişler kirpik diplerine yakın yapıldığı için doğru bir planlama ile neredeyse izsiz bir operasyon gerçekleştirilebilir. Operasyon sonrası ilk 24 saat soğuk kompres uygulanır ve ortalama 5 gün içerisinde hasta sosyal hayatına dönebilir.

iki operasyon da hastanede kalmayı gerektirmeyen güvenilir ve konforlu ameliyatlardır.