HIFU fokus ultrason ile ameliyatsız yüz germe

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

HIFU fokus ultrason ile ameliyatsız yüz germe nasıl yapılır?

FDA onaylı bir uygulama olan HIFU, yüksek odaklı fokus ultrasonun kullanıldığı bir ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamasıdır. Ciltteki smas tabakasını uyararak ciltte onarım başlatan HIFU uygulaması, iyileşme süresi olmayan dolayısıyla sosyal hayatı kesintiye uğratmayan bir işlemdir.

Hifu uygulaması sırasında cildin 4,5mm, 3 mm ve 1,5 mm derinliğindeki tabakalarında ısıya bağlı hasar yaratılarak cildin doğal yenilenme ve onarılma mekanizması harekete geçirilir ve kollajen üretimi hızlandırılır. Tek uygulama sonrasında cilt 1-3 ay içerisinde ilerleyen süreçle yüz germe ameliyatı yapılmışçasına gerilerek çok daha genç ve sağlıklı görünmeye başlar. Etkisi yaşa bağlı olarak 1-2 yıl sürebilir.


İşinin ehli, tecrübeli, anatomiye hakim bir hekim tercihi çok önemlidir

Konforlu ve güvenilir bir işlem olan HIFU uygulaması neredeyse ağrısız ve acısız bir işlemdir. Uygulama sonrası hastaların rahatlıkla günlük rutinlerine devam edebildiği HIFU uygulaması ortalama 30 ila 50 yaş aralığında ve cilt gevşemesinden şikayetçi hastalar için ideal yöntemlerden biridir. HIFU teknolojisi sayesinde dermis ve smas tabakalarında kontrollü ısı ile koagülasyon yapılarak cildin sıkılaşması ve toparlaması sağlanır. Gevşemenin olduğu tüm bölgelerde kullanılarak gıdının giderilmesi, yüz ovalinin sağlanması, kol, karın ve bacaklarda sarkmanın giderilmesinde, fazla yağların yakılmasında kullanılır. Bu sayede yüz ovali, vücut kontürü şekillenir, kol, bacak ve karında sarkmalar giderilir.

HIFU uygulamasında ilk etapta cilt temizlenerek işlem için hazırlanır. Akabinde herhangi bir anestetik uygulamaya ihtiyaç duymadan işleme başlanabilir. Uygulama öncesinde HIFU cihazının cilt yüzeyinde rahatça gezdirilebilmesi için uygulama bölgesine jel sürülür. Yüz bölgesi için ilk önce 4.5 mm lik uygulama ile deri altındaki smas tabakaya uyarı gönderilmektedir. Oluşan ısı ile koagülasyon yaratılır ve onarım mekanizması uyarılmış olur. Sırasıyla 3 mm’lik başlıklarla yüzeysel ve en son olarak da 1,5 mm’lik başlıkla en yüzeyel tabakaya atışlar yapılarak koagülasyon oluşturulur. Böylece cildin tüm katmanlarında iyileşme odakları oluşturularak cildin yenilenmesi sağlanır.

HIFU uygulamasında genellikle tek seans yeterli olmaktadır. Bununla birlikte seans süresi uygulama yapılan alanın genişliğine göre değişiklik gösterebilmektedir.