Şakak Dolgusu

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

Şakak Dolgusu nasıl yapılır?

Cilt ve cilt altı dokularımız yaş almaya bağlı olarak zamanla deformasyona uğrar. Yüz bölgesi yukarıdan aşağıya doğru yaşlanan bir yapıya sahip olduğu için de yüzümüzün üst kısmı yani temporal bölge dediğimiz şakaklarımız bu deformasyondan nasibini alan ilk bölgeler arasındadır.

Şakak dolgusu veya bir diğer adıyla temporal bölgeye yapılan dolgu işlemi, başımızın yan tarafında, göz çukurunun hemen yan üst tarafında yer alan bölgelerdeki çöküklüğü gidermek amacıyla yapılır. Bu temporal bölgedeki çöküklük veya deformasyon belli belirsiz derecede olabileceği gibi genel baş anatomimizi etkileyip biçimsiz gösterecek kadar derin de olabilir.


mutlaka işinin ehli, tecrübeli, anatomiye hakim bir hekim tercihi çok önemlidir

Şakak dolgusu, klinik ortamda yapılan ve ortalama 10 ila 15 dakikada tamamlanan oldukça konforlu, güvenilir bir o kadar da pratik bir uygulamadır. Halihazırda vücudumuzda da bulunan hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan şakak dolgusu uygulamasının kalıcılığı tıpkı hyaluronik asit ile yapılan pek çok dolgu işleminde olduğu gibi yaklaşık 12 ila 18 ay arasında değişiklik göstermektedir. Ancak düzenli yapıldığı takdirde bu sürenin bir miktar daha uzadığı bilinmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şakak bölgesindeki çöküklük farklı derecelerde olabilir. Bu nedenle bu bölgeye yapılacak dolgu miktarı (cc) da hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Yapılacak dolgu miktarına konsültasyon muayenesinde karar verilir. Şakak dolgusu uygulaması sosyal hayatı kesintiye uğratmayan işlem sonrası rahatlıkla günlük rutinlerinize devam edebileceğiniz etkin bir uygulamadır.

Şakak dolgusu uygulaması pratik olmakla birlikte iğneli bir işlem olduğu için mutlaka alanında yetkin bu işlemi daha önce defalarca yapmış bir doktor tarafından yapılması gerekir.

Şakak dolgusu (temporal dolgu) uygulaması ile ilgili detaylı bilgi için klinik telefon numaralarından veya sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçebilir ve şakak dolgusu uygulaması için randevunuzu oluşturabilirsiniz.