LIPOSUCTION

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

LIPOSUCTION nasıl yapılır?

Dirençli, uzun süredir vücutta olması nedeniyle artık vücutta iyice yer etmiş bölgesel yağlardan kurtulmak her zaman için spor ve diyetle pek mümkün olmayabilir. Spor ve diyetin yetersiz kaldığı bölgesel yağlanmalar söz konusuysa liposuction veya halk arasında bilinen adıyla yağ aldırma işlemi ideal uygulamalardan biridir.

Liposuction uygulamasında birçok farklı anestezi yöntemi kullanılmaktadır. Genel anestezi ve lokal anestezinin yanı sıra sedasyon yöntemi de seçenekler arasındadır. Kullanılacak anestezi yöntemi, konsültasyon muayenesi sonrasında yapılacak işlemin kapsamına göre belirlenmektedir.


İşinin ehli, tecrübeli, anatomiye hakim bir hekim tercihi çok önemlidir

İnce kanüller aracılığıyla vücuttan yağ alımının yapıldığı liposuction uygulamasında amaç, kişinin vücut yapısı el verdiğince onu bölgesel, dirençli yağlardan kurtararak onun fit bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır.

Liposuction uygulamasında lokal yağlanmanın olduğu yerlere bölgesel olarak müdahale edilir ve katı durumdaki yağ eritilerek sıvı hale getirilir. Ardından ince ve etkin kanüllerle bu sıvı formdaki yağlar, vücuttan dışarı alınır. Yağlara müdahale edilirken doğru uygulama ile kas ve sinir gibi komşu dokulara zarar verilmemelidir. Bu nedenle liposuction işleminin tecrübeli bir cerrah tarafından yapılması önemlidir.

Liposuction uygulamalarında standart bir yağ alımı yoktur. Vücuttan alınacak yağ miktarını kişinin vücut yapısı ve yağlanma oranı belirler. Ancak burada unutulmamalıdır ki lazer liposuction yöntemi her ne kadar vücuttaki yağlara müdahale eden bir yöntem olsa da kesinlikle bir zayıflama metodu değildir. Bir vücut şekillendirme yöntemidir. Dirençli bölgesel yağların alınarak kişiye yeni bir vücut konturu kazandırıldığı liposuction yönteminde, alınan yağ miktarına bağlı olarak hastanın bir gün hastane kalması gerekebilmektedir.

Liposuction uygulaması sonrası hastaların yaklaşık 3 hafta boyunca özel bir korse giymeleri önemlidir. Bu korse, yeniden şekillendirilen vücut şeklinin oturması için gereklidir.

Liposuction işlemi sonrası 3. ve 4 aylarda vücut kendini tam anlamıyla toparlamaya başlayıp ödemler geride kalmakla birlikte operasyonun yaklaşık 6. ayında vücut son şekline kavuşur.