Çene Ucu Estetiği

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

Çene ucu estetiğini protez ile yapmaktayız

Eksik veya deforme olmuş dokuların yerine dokularla aynı görevi görecek materyaller yerleştirilir. İmplant olarak adlandırılan bu materyaller birçok farklı bileşene sahip olabilmektedirler.

İmplant kullanılan bölgelerden biri olan çene bölgesinde; estetik görünümün değiştirilmesinde, ağız ve çene bölgesinin güçlendirilmesinde veya doğuştan ya da sonradan oluşan deformasyonların, boşlukların, giderilmesinde başvurulur.


Kalıcı çözüm

Burun ucu ile çene ucunun aynı hizada ve yüz ile uyumlu olması, yüzün orantılı ve güzel görünmesini sağlamakta ve simetrinin oluşumuna katkı sağlamaktadır. Simetriyi ve görünümü bozan çene yapısı bozukluklarıyla ilgili en sık rastlanan durum; çenenin küçük ve geride bulunmasıdır. Mikrogeni adı verilen bu durumun etkin iyi çözümü vardır bunlardan biri hyaluronik asit bazlı dermal dolgularla yapılan çene ucu dolgusu, diğeri ise protez veya bir diğer adıyla implant desteği ile yapılan çene ucu ameliyatıdır. Çene ucu dolgusu her ne kadar konforlu ve ameliyatsız bir yöntem olsa da günün sonunda kalıcı değildir; ortalama 1,5 yıl içerisinde yenilenmesi gerekir. Çene ucundaki probleme kalıcı bir çözüm sunan protezli çene ucu ameliyatı ile ömürlüktür. Mikrogeni nedeniyle ortaya çıkan simetri ve uyum bozukluğunu gidererek çeneye estetik bir görünüm kazandırmak maksadıyla çenenin ucundaki bölgeye implant yerleştirme şeklinde yapılan cerrahi müdahaleye protezli çene ucu estetiği denir. Operasyon sonrasında yüzde simetri oluşur, çene görünümü güçlenir ve boyun – çene çizgisi belirginleşir.

1 saatte hazır

Protezli çene ucu estetiğinde birçok plastik cerrahi ameliyatında olduğu gibi 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Bunun nedeni operasyon yapılabilmesi için çene ve kemik yapısının tamamlanmış olması gerekliliğidir. 18 yaş sınırının yanı sıra çene ucu protezi takılacak kişilerin ağız yapısında da herhangi bir deformasyon olmaması gerekmektedir. Eğer varsa öncelikle diş hekimlerinin yardımıyla bu deformasyon düzeltilmeli ardından çene ucuna protez yerleştirilmelidir.

Genel veya lokal anestezi altında yapılan çene ucu protez ameliyatında hastanın durumuna göre ağız içerisinde veya çene altından küçük bir kesi yapılarak operasyon gerçekleştirilir. İşlem ortalama 1 saat sürmektedir.