plasmapen tedavileri

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

plasmapen tedavileri nasıl yapılır?

Plasma pen uygulaması, adını işlemin yapıldığı cihazdan alan bir uygulamadır. Plazma, bir maddeye enerji verilerek o maddenin sırasıyla katı, sıvı ve gaz forma dönüştürüldükten sonra ortaya çıkan enerjidir. Plazma Pen, uygulamanın yapılacağı bölgede maddenin 3’üncü evresinde (gaz hâlde) bulunan azot ile su buharını, yüksek enerji vererek, plazma enerjisine evirir.

Plazma pen veya Türkçe adıyla Plazma kalemi uygulaması, cilt yüzeyine direkt uygulanır. Cildin en üst tabakasında buharlaşma sağladığından yağ ve sinir dokularına, kıl köklerine veya kılcal damarlara etki etmez. Bu nedenle de oldukça güvenilir ve konforlu bir işlemdir.


İşinin ehli, tecrübeli, anatomiye hakim bir hekim tercihi çok önemlidir

Plasma pen uygulama süresi işlem yapılacak alana göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 15 ila 45 dakika arasında sürmektedir. Seans sayıları ise hastanın ihtiyaçları doğrultusunda, hastanın maruz kaldığı deformasyona göre belirlenir.

Plasma pen uygulaması birçok bölgedeki deformasyonu gidermek için kullanılabilmektedir.

Sıkılaşma sağlaması nedeni ile en yaygın kullanılan bölgelerinde başında göz kapağı ve göz çevresi gelmektedir. Plasma pen uygulaması ile gevşemeye başlayan göz kapağı toparlanabilmektedir. Bununla birlikte göz çevresindeki kaz ayağı dediğimiz ince üçlü kırışıklıklarda da plazma pen uygulamasıyla etkin sonuçlar alınabilmektedir.

Plasma pen tedavisinin kullanıldığı diğer alanlar;

  • Ameliyat, yara ve akne izlerinin giderilmesi
  • Keloid tedavisi
  • Gevşeyen cildin toparlanması
  • Güneş ışınları, yaş alma ve hamileliğe bağlı olarak oluşan cilt lekeleri,
  • Yüz, boyun, kulak önü ve karın bölgesindeki sabit kırışıklıkları
  • Sigara kullanan kişilerde görülen dudak üstü çizgileri ile kırışıklıklarıdır.

Uygulama sonrasında işlem alanında hafif bir kabuklanma olacaktır. Bu süreçte cildiniz hassas olacağı için mutlaka güneşten korunmalıdır. Bununla birlikte kabuklanmaların kendiliğinden dökülmesi beklenmeli elle soyulmamalıdır. Bu hafif kabuklanma ortalama 5 ila 7 gün içerisinde kendiliğinde dökülecek ve altından onarılmaya başlanmış cilt çıkacaktır.