prp tedavisi

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

prp tedavisi nasıl yapılır?

PRP (platelet rich plasma) yani trombosit içeriğinden zengin plazma tedavisi, kişinin kendi kanının alınıp yapılacak işleme uygun olarak özel bir prosedürden geçirilmesi ve akabinde uygulama alanına tekrar enjekte edilmesi şeklinde yapılan pratik ve kişinin bizzat kendi kanı kullanıldığı için de oldukça güvenilir bir uygulamadır.

PRP tedavisi planlanırken yaş faktörü mutlaka göz önüne alınması gereken önemli bir faktördür. Temelde hücre düzeyinde iyileşmeyi teşvik eden PRP tedavisinde, farklı yaş gruplarında farklı tedavi süreleri olmaktadır. Bunun nedeni yaş almaya bağlı olarak hücresel düzeyde iyileşmenin giderek uzamasıdır.


İşinin ehli, tecrübeli, anatomiye hakim bir hekim tercihi çok önemlidir

Platet bakımından zenginleştirilen plazmanın vücuda enjeksiyonu ile yapılan PRP uygulaması, bir seanslar bütünüdür. İhtiyaç duyulan seans sayısı PRP tedavisinin hangi amaçla kullanılacağına ve maruz kalınan deformasyonun şiddetine göre çeşitlilik göstermektedir. Örneğin, cilt gençleştirme için yapılan pop seans sayısı ile yaralanma için yapılan seans sayıları ve etki sürekleri farklılık gösterebilmektedir. Uygulama boyunca kişinin kendi kanının kullanılmasının en büyük avantajı, uygulama sonrası oluşabilecek herhangi bir alerjik reaksiyon riskinin minimalize edilmesidir.

PRP uygulaması, özelinde konforlu bir uygulama olmakla birlikte işlem, enjeksiyon içerdiği için bazı hastalarımız hafif bir acı duyabilmektedir. Bu acıyı minimalize etmek için ihtiyaç duyulduğu takdirde uygulama öncesi işlem alanına lokal anestetikler veya solüsyonlar sürülebilmektedir.

PRP tedavisi, birçok farklı tedavi ile senkronize olarak yapılabilen kanıtlanmış, bilinen ağır bir yan etkisi olmayan aynı zamanda sosyal hayatı da kesintiye uğratmayan ve yaygın olarak başvurulan bir ameliyatsız estetik işlemdir.

Ortalama 4 ila 8 seans arasında planlanan PRP tedavilerinde, deforme olan bölgenin tedavisi tamamlandıktan sonra kalıcılığı korumak adına yılda 1 veya 2 kez enjeksiyon işlemine devam edilebilmektedir.

PRP uygulaması ile ilgili olarak detaylı bilgiye telefon numaralarımızdan veya sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.