İp askı ile boyun germe

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

İp askı ile boyun germe nasıl yapılır?

İple boyun germe uygulaması, boyun bölgesinde sarkma ve gevşemeden şikayetçi, daha genç ve gergin bir görünüm isteyen ancaka ameliyat olmaktan imtina eden hastalar için ideal yöntemlerden biridir.

Cildimiz yaş almaya bağlı olarak kollajen üretimini azaltır bu da cildin zamanla gevşeyip sarkmaya meyilli hale gelmesine neden olur. Genelde yüz, gıdı ve boyun bölgesine bir arada müdahale edilmekle birlikte hastanın ihtiyaçları doğrultusunda sadece boyun bölgesine de müdahale edilebilmektedir.


35 yaş üstünde etkin sonuçlar vermektedir.

İple boyun germe uygulaması, klinik ortamda lokal anesteziler eşliğinde yapılan bir işlemdir. Uygulamada cilt altına özel bir enjektör yöntemi ile ipler yerleştirilir ve gevşeyip sarkmaya meyilli doku askılama yöntemi ile kaldırılarak olması gerektiği yere taşınır. İşlemde tercih edilen iplikler PDO-Polydioxanone maddesi içermektedir. Bu özel iplikler dokuya uygulandıktan birkaç ay sonra gerginlik etkilerini, 6 ila 8 ay sonra ise doku içerisinde kaybolmaktadır.

Dokuda biyolojik etkisi ile oluşan yeni doku ise 18 ila 24 ay kalmaktadır. Bu işlem, cilt altı bölgesine 1 cm aralıklar bırakarak uygulanır. Cilt altında adeta bir örümcek ağı örülür.

İple boyun germe işleminin akabinde erken etkilerin yanında 2 ila 3 aya kadar zamanla ortaya çıkabilecek cildin kendi üreteceği kollajen ağırlıklı bağ dokusunda artış gibi etkileri de vardır. Yerleştirilen ipler sayesinde sürekli olarak uyarılan doku, kollajen üretimiyle devam eder. Zamanla ipliklerin çevresini sıkılaştıran kollajenden zengin doku iplikler erise de erimeyip daha da kuvvetlenerek bu yapıyı 2 ila 3 yıl kadar korur.

Lokal anestezi altında yapılan ve ortalama 2 ila 3 yıl kalıcılığını koruyan iple boyun germe uygulaması, özellikle 35 yaş üstü kadın ve erkeklerde etkin sonuçlar vermektedir.

İple boyun germe uygulamasıyla ilgili detaylı bilgi ve randevu için kliniğimize her zaman ulaşabilirsiniz.