İp askı ile yanak asma

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

İp askı ile yanak asma nasıl yapılır?

Son zamanların popüler uygulamalarından biri olan İple yanak asma işlemi, özellikle sarkan yanak ve çene görüntüsünde oluşan estetik dışı görünümün toparlanmasında etkin olarak kullanılan ve yüz güldüren sonuçlar aldığımız ameliyatsız bir işlemdir. Cilt altına yerleştirilen özel ipler aracılığıyla birkaç hafta içinde ciltte kollajen üretiminin tetiklenmesiyle kırışıklıklar azalmakta, cilt elastikiyeti artmakta ve sarkan yerler toparlanmaktadır.


Cilt altına iğnelerle yerleştirilir

Cilt altı dokunun içinde bırakılan iplerin oluşturduğu destek dışında iplere karşı oluşan reaksiyon ve iğne girişinin yaptığı etki de cilt yenilenmesine katkı sağlamaktadır. Daha fazla sarkma, kırışıklık ve elastikiyet kaybı olan hastalarda ise Cog denilen ipliklerle asma işlemi yapılarak ameliyatsız iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Hem kadın hem de erkek hastalara rahatlıkla uygulanabilen iple yanak asma işleminde 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir ki halihazırda yanak sarkmasına çoğu zaman 35 yaş üstü kadın ve erkeklerde rastlanmaktadır.

İple yanak asma uygulamasında birkaç farklı ip kullanılabilmektedir. Lokal anestezi altında ortalama 30 dakika süren iple yanak asma uygulamasında kullanılacak ip çeşidine konsültasyon muayenesi esnasında karar verilmektedir.

Uygulama yapılacak bölgeler belirlenerek bu bölgelere işaretlemeler yapılır. Özel iplikler işaretlenen bölgelerden cilt altına ince iğnelerle yerleştirilir. Klinik ortamda yapılan iple yanak asma uygulaması sonrasında hastalar rahatlıkla sosyal hayatlarına dönebilir ve günlük rutinlerine devam edebilirler. Keskin bir iyileşme süreci olmamakla birlikte işlemden sonraki haftalarda işlem alanının travmadan korunması, ovuşturma-masaj ve yüzüstü yatmaktan kaçınılması önerilmektedir.

İple yanak asma uygulamasının kalıcılığı ortalama 2 yıl olmakla birlikte hastanın yaşamsal alışkanlıkları ve işlemin bu sürenin sonunda sık sık tekrarlanmasıyla bu süre bir miktar daha uzayabilmektedir.

Uygulaması kolay ve oldukça güvenli bir yöntemdir. Yapılan çok sayıda uygulama ve bilimsel çalışmalarda herhangi bir yan etki görülmemiştir.