Liplift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

Dudak kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Lip lift veya Türkçe adıyla dudak germe işlemi, temelde dudak ile burun arasındaki mesafenin kısaltılarak üst dudağın renkli bölümünü daha görünür kılan bir uygulamadır.

Dudak ile burun mesafesinin uzun olması üst dudağın kırmızı kısımlarının daha az görünmesine bu görüntü akabinde de dudakta ince bir forma neden olur. Dudakların dolgun görünümü için genelde dudak dolgusu uygulaması yapılsa da bu işlem her zaman yeterli olamamaktadır. Bu nedenle ince üst dudak söz konusu olduğunda bazen lip lift uygulamasına başvurulabilmektedir. Lip lift yani “dudak kaldırma ameliyatı” ile üst dudak yukarı kaldırılır ve kırmızı kısmın görünürlüğü sağlanır.


Operasyon nasıl yapılır?

Birçok estetik ameliyatta olduğu gibi lip lift (dudak kaldırma ameliyatı) operasyonundan sonra da ilk birkaç gün işlem bölgesinde ödem oluşabilir. Bu ödem oluşumu vücudun ameliyata, dikişlere verdiği bir tepkidir. Ödemler birkaç gün içerisinde geçer. Lip Lift ameliyatında burun ile üst dudak arasındaki uzunluk cilt ve doku şeridi alınarak çıkartılır ve mesafe kısaltılır. Fazla cilt çıkartıldıktan sonra kesi bölümü birleştirme yapılarak dikilir. Kesi bölümü katlar halinde kapatılır ve dudağın yeterli kuvvet sağlaması için gerekli dikişler cilt altına yerleştirilir. Derin dikişlerin cilt altına yerleştirme işleminden sonra cilt kenarları titiz bir çalışmayla hizalanır ve kesi mümkün olduğunca az görünür hale getirilir.

Lip lift (dudak kaldırma ameliyatı) operasyonu ortalama 45 dakika süren ve lokal anestezi altında yapılabilen bir işlemdir. Operasyon hastanede kalmayı gerektirmez, işlem sonrası hastalar rahatlıkla evlerine dönebilir. Ağız hareketlerinin deforme olmaması ve operasyondan sonra bir komplikasyonla karşılaşılmaması için mutlaka bu işlemi daha önce defalarca yapmış bir cerrah seçilmelidir.

Ortalama 1 haftalık iyileşme süreci sonrasında hastalar rahatlıkla sosyal yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.