Kol Germe

Op. Dr. Ünsal Demir - D-EST Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği

Kol germe ameliyatı nasıl yapılır?

Vücutta hızlıca yağlanan fakat aynı hızla yağların erimediği bölgelerin başında gelen kollar, fit bir görünümün önündeki engel olabilmektedir. Kolların durumuna göre eğer fazla yağlanma varsa Liposuction ve akabinde germe ameliyatı, sadece cilt sarkması varsa (örneğin hızlı şekilde kilo verildiyse) kol germe ameliyatı ile kollarınızdaki deformasyonların düzeltilmesi mümkündür.

Genel anestezi altına yapılan kol germe ameliyatı, hastanın karşılaştığı deformasyonun şiddetine bağlı olarak 1 ila 3 saat arasında sürebilmektedir. Kol germe ameliyatında amaç; gergin, sıkı bir kol görünümü elde etmektir.


Süreç nasıl işler?

Kol germe ameliyatı konforlu ve bir o kadar da güvenilir bir operasyondur. Bununla birlikte hastanın kendine dikkat etmesi ve kollarını fazla zorlamaması önem teşkil eder. Bu nedenle operasyondan sonraki ilk gün hastanın daha konforlu bir iyileşme sürecine adım atması için hasta, 1 gün hastanede misafir edilir.

Kol germe ameliyatında hastanın yaşadığı deformasyona bağlı olarak kol altından boyuna ve enine kesiler yapılarak fazla deri alınmaktadır. Enine yapılan kesiler koltukaltına uygulanır. Boyuna olan kesiler de üst kolun iç kısmına uygulanır. Kol germe ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için operasyondan sonra herhangi bir dikiş alma işlemi yapılmaz.

Kol germe ameliyatı sonrasında opere edilen bölgeye drenler yerleştirilebilmektedir.Operasyondan sonra hasta kısmi ağrılar yaşayabilir ancak bu ağrılar ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrole alınabilmektedir. Operasyonu takip eden günlerde ilk birkaç gün kolların yukarıda tutulması gerekmektedir. Kol germe ameliyatı sonrasındaki 2-3 hafta içerisinde kolları zorlamamak kadıyla kişiler rahatlıkla sosyal hayatlarına dönebilirler.